Máme pro Vás mnoho druhů velmi kvalitního koření, většina je v BIO kvalitě!!
Badyán neboli hvězdicový anýz voní podobně jako anýz, ale jeho vůně je silnější a těžší, chutná pálivě. Chutí se také podobá anýzu - má ji kořenitě nasládlou ale jemnější než anýz. Anetol obsažený v Badyánu mu navíc dodává známý nádech lékořice.
Koření, podpůrná výživa i složka parfémů, to je tymián obecný se svým výrazným aroma. Tymián je bylinka, která se používá do uzenin, k vepřovým a skopovým pečením, do paštik, zeleninových polévek, ke zvěřině, k játrům a do telecího. Je nepostradatelný na přípravu marinád k nakládání masa a na grilování. Z tymiánu připravíte také dobrý bylinkový čaj proti...
Bio kurkuma - indický šafrán je koření, které pochází z Asie a je základní součástí kari, používá se do polévek, k přibarvování másla, umělých tuků, sýrů, hořčice, těstovin atp. Indická kuchyně přibarvuje kurkumou rýži a sladké pokrmy. Má hřejivou hořkou chuť a často se používá k aromatizaci nebo barvení právě kari, hořčice, másla či sýrů.
Bylina kopr vonný se používá především jako koření k rybám a vařenému masu, do omáček a polévek - koprovka i kulajda již jistě byly mnohokrát na vašem stole - pomazánek a salátů. Koprová nať je důležitou součástí jak bylinkového octa, tak nálevu na nakládané okurky, zelí a cibule. Můžeme jej rovněž sušit.
Skořice je jedno z nejstarších koření. Jedinečná cejlonská skořice má jemnější chuť a vůni. Obsahuje menší množství kumarinu oproti jiným typům skořic z jiných oblastí. Podporuje trávení a odstraňuje nepříjemný zápach z úst. Naše skořice je v BIO kvalitě.
Bobkové listy se obvykle používají sušené a nejlépe se hodí na dušení či vaření, používají se v omáčkách, polévkách a dušených masech. Používají se také k ochucení mořských plodů, masa, zeleniny. Bobkový list se dobře spáruje s aromatickými látkami, jako jsou česnek a cibule, a bylinkami, jako je šalvěj, oregano, petržel a tymián.Vavřín byl symbolem...
Hřebíček je velmi aromatické koření, má nasládlou chuť, která často přechází do chutě hořké. Používá se celý nebo mletý ke kořenění sladkých pokrmů nebo pečiva, zvláště vánočního. Dále na tmavé maso, nejvíce skopové a zvěřinu, do naložené sladkokyselé zeleniny a kompotů. Je nezastupitelný do svařeného vína. Podle lidové tradice se žvýká při bolestech zubů...
Bourbon vanilka vyniká přirozeně vysokým obsahem vonných látek, které dokonce mohou krystalizovat na povrchu jako malé bílé krystalky. Toto je znak vysoké kvality, ne vada produktu! Vanilkový lusk používáme tak, že jej rozkrojíme a drobná zrnka uvnitř lusku přidáváme po špetce do desertů, pudinků, sladkého pečiva, jogurtů či krémů.
Anýz vonný je známý také jako bedrník anýz, který pochází původně z Asie. Ve středověku byla tato bylinka používaná také jako afrodiziakum nebo jako účinný prostředek k osvěžení dechu. Jde o jednoletou bylinku s pronikavou vůní dosahující výšky mezi 30 až 60 cm.
Pět pepřů je směs červeného, zeleného, černého, bílého a sečuánského pepře.
Pepř černý mletý patří mezi nejoblíbenější kuchyňské koření. Používá se k okořenění masa, ryb, do polévek, omáček, salátů, apod.
Kardamom je jedním z nejjemnějších a také nejdražších koření. Zelený kardamom jsou plody a zrna jsou semena téže rostliny. Chutná kořenitě a nasládle, jakoby citronově.
Název „Český kmín“ s evropskou značkou chráněného označení původu náleží dvouletému kmínu vypěstovanému za kontrolovaných agrotechnických postupů na optimálních pozemcích a z českých odrůd. Splňuje přísnější požadavky na kvalitu.
Chilli je nejostřejší ze všech ostrých koření. Získává se z nejostřejších typů kořeninových paprik, které se pěstují ve všech tropických oblastech.Mleté chilli se používá do různých palčivých omáček, marinád, guláše. Chilli je považováno také za afrodisiakum.
Pracharanda je vyvážená zeleninová směs typu Vegeta. Neobsahuje glutaman ani žádné další přísady pouze sůl. Pomůže Vám vylepšit každou polévku, omáčku i mnohou pomazánku. Lze ji použít i na posypání chleba s máslem.
Paprika se hodí ke všem masitým pokrmům, k zelenině, do polévek, pomazánek apod. Pro svou lahodnou chuť a všestranné použití je pro přípravu jídel téměř nepostradatelná. Paprika obsahuje hodně vitaminu C, rostlinná barviva a minerální látky. Tato paprika je z Maďarska.
Čarodějka je kořenící přípravek na grilování, rožnění, pečení, na přípravu minutek, do gulášů a omáček. Obsahuje kromě směsi koření ještě sůl, cukr, kyselinu citronovou a sezam.
Uzená paprika se používá ke všem masitým pokrmům, k zelenině, do polévek, pomazánek, kde se hodí její uzená chuť. Vhodná je také např. do gulášů, marinád k masu. Zvláštní chuť této papriky je vytvořena při pomalém sušení nad ohněm, což jí dodá fantastické kouřové aroma.
Koriandr celý je zapomenuté koření se zvláštní, příjemnou kořennou chutí a vůní. Používá se do chleba, vánočního pečiva, perníku. Je součástí směsí používaných ke kořenění salátů, masa, paštik. Tento koriandr byl vypěstovaný v ČR.
Římský kmín – šabrej – je příbuzný kmínu kořennému. Má ale mnohem pronikavější, ostřejší vůni a i chutná poněkud ostře - nepodobně našemu kmínu. Používá se především v indické kuchyni, v Mexiku a severní Africe. Aby se zmírnila ostrost vůně, je vhodné šabrej nejdříve opražit na tuku.
Garam masala - indická „domácí směs“ je ostřejší směs, která se podobně jako Kari vyskytuje v mnoha různých variantách, závisejících na lokálních zvyklostech a chuti kuchařky.
Oregano – dobromysl obecná je nejen rostlinou kořeninovou, ale také léčivou. Oregano je nutnou přísadou pizzy, protože jí dává typickou příchuť. Dává se také do zeleninových salátů a sýrů. Někdy se míchá s majoránkou.
Zázvor se používá především v indické a čínské kuchyni. Je vhodný ke všem pokrmům z drůbeže i jiných mas, například hovězí na zázvoru je vynikající. Hodí se ke všem pokrmům s rýží. Přidává se i do sladkých jídel – pudinků, želé i vánočního cukroví či do nápojů.
Kari je orientální směs koření, která se vyskytuje v mnoha variantách. Každá indická hospodyně míchá vlastní Kari. Naše Kari je směs indického typu zjemněná tak, aby byla přijatelná pro strávníky zvyklé na českou kuchyni.
Lístky nebo větvičky estragonu se u nás tradičně používají k aromatizaci octa. Je to důležité koření francouzské kuchyně, která estragon přidává k sýrům, do listových salátů, vaječných pokrmů (i omelet), ke kuřatům a rybám, k ochucení hořčice a salátových zálivek, pomazánek (např. rozetřený s máslem). Delší tepelná úprava ubírá estragonu na chuti, proto...
Houbová prachanda je kořenící základ vhodný k přípravě houbové a bramborové polévky, tradičního českého kuby, omáček, rizota , kuskusu, pomazánek, masa, kapusty.
Bazalka je bylinka, která chutná ostře aromaticky. Používá se do všech zeleninových pokrmů, salátů, polévek, bílých omáček, špenátů a fazolí. Přidává se do bylinkového másla a tvarohu, do octa apod.
Koření do perníku je tradiční směs perníkového koření, která se v Mělnické Vrutici vyrábí už od nepaměti a je také součástí mnohých průmyslově vyráběných perníků.
Bio Majoránka je bylinka s jemně kořennou, sladší vůní i chutí. Majoránka zjemňuje chuť játrových knedlíčků, téměř všech polévek, především bramborové, gulášové, hrachové a jiných. Je vhodná do mletého masa, luštěnin, do rybích salátů atd.
Kayenský pepř je jedno z nejostřejších koření. Získává se z nejostřejších typů kořeninových paprik, které se pěstují ve všech tropických oblastech. Používá se k masu i zelenině, do různých ostrých omáček, marinád, guláše.
Pepř černý celý patří mezi nejoblíbenější kuchyňské koření. Používá se k okořenění masa, ryb, do polévek, omáček, salátů, apod.
„Český kmín“ název s evropskou značkou chráněného označení původu náleží dvouletému kmínu vypěstovanému za kontrolovaných agrotechnických postupů na optimálních pozemcích a z českých odrůd. Je mimořádně vhodný do polévek a na posyp slaného pečiva, protože na něm drží lépe než kmín celý.
Paprika pálivá má ostře kořeněnou, pikantní chuť. Paprika se hodí ke všem masitým pokrmům, k zelenině, do polévek, pomazánek apod. Pro svou lahodnou chuť a všestranné použití je pro přípravu jídel téměř nepostradatelná. Paprika obsahuje hodně vitaminu C, rostlinná barviva a minerální látky.
Saturejka chutná peprně pikantně. Je to klasické koření do všech fazolových pokrmů i jiných luštěnin. Dále je vhodná do salátů, majonéz, na pečené brambory, do nakládaných okurek a zeleniny, do sýrových pokrmů a k toastům.
Muškátový květ svou chutí připomíná kombinaci skořice a pepře, je mnohem jemnější než chuť muškátového oříšku. Muškátovým květem kořeníme pudinky, kompoty, tvarohové moučníky. Je vhodný k pečeným jablkům, meruňkám a švestkám. Zvláště jemně chutnají květem ochucené bujony, rybí a květáková polévka. Také vánoční pečivo se bez něj neobejde. Není vhodný pro...
Muškátový oříšek okoření svou sladkou pálivou ostrostí značné množství rozličných jídel. Koření muškátový oříšek se používá do různých koktejlů, punče apod. Je vhodné i k zelenině, do polévek a nezastupitelnou roli má při výrobě vánočního pečiva! Ale pozor - není vhodné pro děti.
Nové koření se také nazývá „všekoření“. Používá se do marinád, polévek, k nakládané zelenině, do svařeného vína i perníku. Jeho chuť je ostrá a palčivá.
Adžika je směs původem z Kavkazu z Gruzie. Používá se k úpravě masa i zeleniny. Její chuť umožňuje universální použití. Je vhodná k dochucování drůbeže nebo jehněčího masa, ale zvláštní aromatickou chuť a vůni dodá i vegetariánským pokrmům. Adžika je velmi vhodná i jako základní koření pro grilování nebo kořenící přísada do mletých mas.
Fenykl celý se používá k přípravě bylinných čajů proti nadýmání, do nakládané zeleniny zvláště do červené řepy, podporuje také trávení a tvorbu mateřského mléka. Fenykl patří do vánočního pečiva, perníku, koláčů, pudinků. Fenykl má lehce štiplavou, nasládlou chuť připomínající anýz a charakteristickou vůni.
Skořice je jedno z nejstarších koření. Používáme ji do slaných pokrmů čínské a indické kuchyně a do všech sladkých pokrmů. Všechno co sladíme cukrem, můžeme také sypat skořicí – kaše, moučníky, kompoty, pudinky, jablkový závin, svařené víno, punče apod. Zajímavou chuť docílíme i přidáním trochy skořice do kávy. Podporuje trávení a odstraňuje nepříjemný...
Kurkuma celá, nazývaná také indický šafrán je koření, které pochází z Asie a je základní součástí kari, používá se do polévek, k přibarvování másla, umělých tuků, sýrů, hořčice, těstovin atp. Kurkuma má hřejivou hořkou chuť a často se používá k aromatizaci nebo barvení kari, hořčice, másla či sýrů. Kurkuma celá je také vkusným přírodním dekorativním prvkem!
Koriandr drcený je zapomenuté koření se zvláštní, příjemnou kořennou chutí a vůní. Používá se do chleba, vánočního pečiva, perníku. Je součástí směsí používaných ke kořenění salátů, masa, paštik. Tento koriandr byl vypěstovaný v ČR.
Koriandr je koření se zvláštní, příjemně kořennou chutí a vůní. Používá se do chleba, vánočního pečiva, perníku. Je součástí směsí používaných ke kořenění salátů, masa, paštik. Tento koriandr byl vypěstovaný v ČR.
Kardamom je jedním z nejjemnějších a také nejdražších koření. Zelený kardamom jsou plody a zrna jsou semena téže rostliny. Chutná kořenitě a nasládle, jakoby citronově.
Kardamom je jedním z nejjemnějších a také nejdražších koření. Zelený kardamom jsou plody a zrna jsou semena téže rostliny. Chutná kořenitě a nasládle, jakoby citronově.
Hořčice je palčivé koření, které nemá výraznou vůni. Černá hořčice se používá především do pokrmů indické kuchyně, kde je vhodné ji předem opražit na oleji.
Hřebíček je velmi aromatické koření, má nasládlou chuť, která často přechází do chutě hořké. Používá se celý nebo mletý ke kořenění sladkých pokrmů nebo pečiva, zvláště vánočního. Dále na tmavé maso, nejvíce skopové a zvěřinu, do naložené sladkokyselé zeleniny a kompotů. Je nezastupitelný do svařeného vína. Podle lidové tradice se žvýká při bolestech zubů...
Černucha (kmín černý, kalonji, semena černé cibule) je především kořením indické kuchyně, ale i kuchyní Středního Východu a Turecka. Používá se ke kořenění zeleniny, luštěnin, salátů (do jogurtového dresingu), chleba, jogurtů, tvarohových sýrů, jehněčího a drůbežího masa, na steaky, do čatní.
BIO Hřebíček je velmi aromatické koření, které se používá celé nebo mleté k vaření, pečení cukrovinek a pečiva, zejména v době vánočních svátků. Certifikované koření BIO.
Černý mletý pepř je jedním z nejoblíbenějších kuchyňských koření. Certifikovaná BIO koření
Použití černého pepře je téměř nekonečné, je to jedno z nejpopulárnějších kuchyňských koření. Certifikované BIO koření.
Příjemně dřevitá vůně a barva kurkumy dodají vašim pokrmům potřebné množství orientu a vytvoří správnou atmosféru. Certifikované BIO koření.
Kari prášek je velmi aromatický a lze jej použít jako univerzální koření. Certifikované BIO koření.
Příchuť nového koření je kombinací muškátového oříšku, skořice, hřebíčku a pepře. Certifikované BIO koření.
Skořice se používá při přípravě čokoládových pikantních pokrmů, kuřecího a jehněčího masa. Používá se téměř ve všech kuchyních. Certifikované BIO koření
Paprika se obvykle podává na pokrmy jako guláš, smažené hranolky, polévky, omáčky, drůbež, maso, zeleninová jídla a dušené maso. Certifikované BIO koření.
Mletý zázvor se používá v sušenkách, mléčných pudincích a zákuscích, perníku, koláčích, přidává se do domácích džemů a okurek, marinády pro drůbež a maso. Certifikované BIO koření.